CAHAR DUDAYEV

Cahar Dudayev, Çeçenistanı özgürlüğe kavuşturan mücahid önderlerdendir.

 

1944 yılında Çeçenistan’ın Yalho köyünde doğdu. Hayata gözlerini açar açmaz Rus baskısı ile tanıştı. 23 Şubat 1944’te Sibirya’ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti. Çocukluk yılları Sibirya bozkırlarında çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini burada tamamladı. 1962 yılında Tambov Askerî Pilot Yüksek Okulundan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulundan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisini de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis unvanını kazandı. S.S.C.B. hükümeti tarafından kendisine 12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi. Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetlerinde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı.
1989’da Estonya’da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığında görev yaparken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova’dan emir aldı. Ancak bu emri ‘yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne bomba atmam’ diyerek yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği kabul edemedi ve Dudayev’e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozniye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya bu ‘isyancı’ komutanın önderlik edeceği birçok olaya gebeydi.

Kasım 1990’da toplanan Çeçen Halkının Kurultayına davet edildi ve sonradan ‘Çeçen Ulusal Kongresi’ adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.

Ağustos 1991’de Gorbaçov’a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Akabinde, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümetini düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991’de yapılan seçimlerde %85 oranında aldığı oyla Çeçenistan Cumhurbaşkanlığına seçildi.

 

Rusya’nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan’a karşı başlattığı işgal ve soykırım hareketine karşı Cahar Dudayev, ‘Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hâkim olamaz’ diyerek, halkına ‘Cihad’ emrini verdi. Dudayev’in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden şanlı bir istiklal mücadelesi verdi. Sonunda Mayıs 1996’da Çeçenistan Ruslardan temizlenerek, Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi. Bu özgürlük lideri, 21 Nisan 1996’da Rusya’nın düzenlediği bir suikast sonucu şehid edildi.

 

             Çeçen Millî Marşı

Gece kurt yavrularken çıktık dünyaya,
Sabah kükrerken arslan, ismimiz konuldu.
Lailahe illallah.

Kartal yuvalarında analarımız emzirdi,
At üstünde kavgayı babalarımız öğretti.
Lailahe illallah.

Halk için vatan için yetiştirdi,
Onlara bir zarar geldiğinde yiğit kesildik.
Lailahe illallah.

Dağların şahinleri zaferle yetişti,
Zorluğun bozgunundan gururla çıktık.
Lailahe illallah.

Tunçtan dağlar kurşun gibi erise de,
Yaşamdan ve savaştan onursuz çıkmayız.
Lailahe illallah.

Ey kara toprak her zerren baruttan ağlasa da,
Hüzünlü bir şekilde sana dönmeyeceğiz.
Lailahe illallah.

Hiçbir zaman hiçbir kimseye pes etmedik biz,
Ecel veya zaferden biridir seçeneğimiz.
Lailahe illallah.

Yaralarımızı ağıtlarla sararken bazılarımız,
Değerli gözlerimiz maharetle canlanır.
Lailahe illallah.

Açlık kıvrandırırsa ot yeriz,
Susuzluk bezdirirse sıkar suyunu içeriz,
Lailahe illallah.

Gece kurt kuzularken çıktık dünyaya
Hakka, vatana ve Allah’a sadığız biz
Lailahe illallah